Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

ΚΟΡΩΝΙΣ ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ- ΑΡΓΟΛΙΚΟΣ:59-56

Μεγάλη νίκη πέτυχε απέναντι στον Αργολικό η ομάδα μας.Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βγάζοντας πολύ καλές επιθέσεις τα παιδιά του Λυγουριού πέτυχαν μια νίκη ψυχολογίας απέναντυ στην πολύ δυνατή φέτος,ομάδα του Αργολικού η οποία ήταν αήττητη μέχρι εκείνο το παιχνίδι.Παρ'όλ'αυτά η ομάδα μας δεν κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά των 13 πόντων του πρώτου αγώνα γεγονός που θα την έφερνε στην πρώτη θέση του ομίλου.
      Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παρκέ και αντιμετώπισε με ωραίο τρόπο τις επιθέσεις των αντιπάλων.Κατάφερε να βγάλει εφνιδιασμούς και να κερδίσει αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ κλείνοντας πολυ καλά τούς χώρους στην άμυνα με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολο το έργο του Αργολικού στο σκοράρισμα.Κάποια λάθη τών παικτών μας όμως στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να μειώσουν την διαφορά και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου το σκόρ ήταν 13-10.
    Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Λυγουριού πραγματοποίησε φοβέρη εμφάνιση και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους.Όμορφα καλάθια,σωστή αμυντική λειτουργία και κυρίως καθαρό μυαλό,ήταν τα στοιχεία τα οποία έδωσαν αυτή τη διαφορά στήν ομάδα μας.Στο τέλος της περιόδου όμως έκανε ξανά την εμφάνιση του ο κακός εαυτός της ομάδας μας.Οι παίκτες του Αργολίκου εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των παικτών μας και γύρισαν το παιχνίδι υπέρ τους.Στο τέλος του ημιχρόνου το σκόρ ήταν 28-30.
    Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό με τον οποίο έληξε το ημίχρονο.Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες και πολύ κακό μπάσκετ με αξαίρεση ορισμένες φάσεις.Παρά μόνο στο τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πέτυχαν ορισμένα καλάθια τα οποία διαμόρφωσαν το 37-39 στην λήξη της περιόδου.
      Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.Η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά την οποία όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς η ομάδα του Αργολικού πέτυχε ορισμένα εύκολα καλάθια και κατάφερε  να κρατηθεί κοντά στο σκόρ.Στήν συνέχεια δύο συνεχόμενα τρίποντα και ορισμένες εύστοχες βόλες από την ομάδα μας έφεραν τούς αντιπάλους σε δύσκολη θέση.Ξανά όμως απάντησαν οι αντίπαλοί μας οι οποίοι με δικό τους σερί αυτή τη φορά μείωσαν την διαφορά στο σκόρ και κυνήγησαν την ανατροπή.Η ομάδα μας όμως ήταν ψύχραιμη και αφου πρώτα πήρε μία διαφορά ασφαλείας αναζήτησε την κάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα.Η ευρεία νίκη δεν ήρθε τελικά στο τέλος όμως τα παιδιά μας δεν πιάστηκαν στην παγίδα της πίεσης των αντιπάλων και πήραν την πολύ μεγάλη νίκη.
    Εξαιρετική εμφάνιση απο την ομάδα μας η οποία έδειξε σοβαρότητα και πάθος σε όλη την διάρκεια του αγώνα.Κορυφάιοι για τους νικητές οι Σκοτώρης και Στεφάνου οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι σκόρερ με 19 πόντους.